ACTA Awards

ACTS celebrate the end of each season with our ACTA Awards Evening. This is that time of year when a review of the past season is presented. Along with a glimpse of what was on stage, we honor everyone who participated both on and off the stage, as well as, awarding what is considered the 'best' of the season.

Of course, everyone who works on a show is a special, but not everyone can win an ACTA. To just be nominated is an honor, and to win as the result a vote of one's theatre peers is exhilarating.

The First ACTA Awards were presented at the end of our premiere season on Saturday, May 28, 1968 at the Historic Arcade Theatre. The evening is attended by season ticket holders, cast and crews of all the productions, and invited guests.

A special honor is given to those who have served the theatre above and beyond the call of duty, and is named after one of ACTS' first volunteers. A full list of Frances Windham Award recipients may be found here.

Congratulations to our ACTA Award recipients!

2018-2019

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Paula McCain as Donna, Mamma Mia!

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Louis Barrilleaux as Mortimer Brewster, Arsenic and Old Lace

BEST SUPPORTING ACTRESS: Veronica Williams as Rosie, Mamma Mia!

BEST SUPPORTING ACTOR: Brahnsen Lopez as Dr. Einstein, Arsenic and Old Lace

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PREPRODUCTION: Bob Jines, Diki Jines, Gale Materne and Stan Morris for Set Execution, Mamma Mia!

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PRODUCTION: Caleb Roux for Sound Execution, Mamma Mia!

2017-2018

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Kristen Harrell as Fiona, Shrek the Musical

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Casey Doucet as Shrek, Shrek the Musical

BEST SUPPORTING ACTRESS: Krystal Smith as Dragon, Shrek the Musical

BEST SUPPORTING ACTOR: Damien Thibodeaux as Lord Farquaad, Shrek the Musical

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PREPRODUCTION: Markie Hebert and Kris Webster for Costume Execution, Shrek the Musical

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PRODUCTION: Matt Tonkovich for Stage Manager, Shrek the Musical

FRANCES WINDHAM AWARD: Bob Jines

2016-2017

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Markie Hebert as Lady of the Lake, Spamalot

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Mark Herbert as King Arthur, Spamalot

BEST SUPPORTING ACTRESS: Kelly Rowland as Patsy, Spamalot

BEST SUPPORTING ACTOR: Corey Tarver as Sir Dennis Galahad, Spamalot

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PREPRODUCTION: Markie Hebert, Kris Perez Webster, Corey Tarver, and Lori Tarver for Costume Execution, Spamalot

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PRODUCTION: Mark Bowling for Stage Manager, Steel Magnolias

2015-2016

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Sarah Broussard as Adelaide, Guys and Dolls

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Jeremy Johnson as Leo, The Producers

BEST SUPPORTING ACTRESS: Kelly Rowland as Mrs. Van Daan, The Diary of Anne Frank

BEST SUPPORTING ACTOR: Zac Hammons as Franz Liebkind, The Producers

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PREPRODUCTION: Bob Jines, Diki Jines, Gale Materne and

Robert Goldman for Set Construction, The Diary of Anne Frank

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PRODUCTION: Lori Tarver for Stage Manager, The Producers

2014-2015

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Renata Barker as Aida, Tim Rice and Elton John's Aida

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Clay Hebert as Radames, Tim Rice and Elton John's Aida

BEST SUPPORTING ACTRESS: Pam LeDoux as various roles, Love, Loss, and What I Wore

BEST SUPPORTING ACTOR: Jason Edwards as Norman Bulansky, The Boys Next Door

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PREPRODUCTION: Anjo Elsbury for Scenic Painting Design & Artist,

Tim Rice and Elton John's Aida

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PRODUCTION: Bob Marcantel for Music Direction, Tim Rice and Elton John's Aida

FRANCES WINDHAM AWARD: Diane Flatt

2013-2014

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Shauna Temple as Tracy Turnblad, Hairspray

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Zac Hammons as Gary LeJeune/Roger Tramplemain, Noises Off

BEST SUPPORTING ACTRESS: Savannah Sommers Foreman as Martha Watson, White Christmas;

Kelly Rowland as Brooke Ashton/Vicki, Noises Off;

Angela Funches Thomas as Motormouth Maybelle, Hairspray

BEST SUPPORTING ACTOR: Joseph Boyette as Corny Collins, Hairspray

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PREPRODUCTION: Bob Jines, Matt Tonkovich, Diki Jines and

Gale Materne for set construction, Noises Off

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT PRODUCTION: Mark Broussard for stage manager, White Christmas

FRANCES WINDHAM AWARD: Betsy Doucet

2012-2013

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Kelly Rowland as Gertrude McFuzz, Seussical the Musical

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Taylor Simon as Horton the Elephant, Seussical the Musical

BEST SUPPORTING ACTRESS: Kelly Rowland as Roz, 9 to 5 the Musical

BEST SUPPORTING ACTOR: Matt Dye as Prez, The Pajama Game

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Bob Jines, Diki Jines, Teresa Labbit, Matt Tonkovich and Matt Dye,

Set Design and Construction, A Christmas Story

FRANCES WINDAM AWARD: Rebecca Pack (posthumously)

2011-2012

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Paula McCain as Mother Maria Marthe, The Lilies of the Field

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Cornell Thomas as Homer, The Lilies of the Field

BEST SUPPORTING ACTRESS: Megan Voorhies and Derrien Kellum as the Stepsisters,

Rodgers and Hammerstein's Cinderella

BEST SUPPORTING ACTOR: Michael Muffuletto as Algernon Moncrieff, The Importance of Being Earnest

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Bob Jines, Cinderella's Carriage, Rodgers and Hammerstein's Cinderella

2010-2011

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Sarah Parks Plauche as Nancy, Oliver!

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Gabi Fontenot as Petruchio, Kiss Me, Kate

BEST SUPPORTING ACTRESS: Tracy LeMieux as Agnes Gooch, Auntie Mame

BEST SUPPORTING ACTOR: (Tie) Mark Bowling as Ito, Auntie Mame, and Matt Tonkovich and Mike Goldman as the Gangsters, Kiss Me, Kate

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Bob Jines and Matt Tonkovich, Set Construction, Kiss Me, Kate

FRANCES WINDAM AWARD: Walt Kiser

2009-2010

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Donna Cespiva as Sister Aloysius, Doubt

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Robert Marcantel as Father Flynn, Doubt

BEST SUPPORTING ACTRESS: Melinda Hutton as Mrs. Potts, Disney's Beauty and the Beast

BEST SUPPORTING ACTOR: (Tie) Matt Tonkovich as Maurice and Paul MacKnight as Lumiere, Disney's Beauty and the Beast

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Jesse Deville, Lighting Design, The Best Little Whorehouse in Texas

2008-2009

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Kristen Harrell as Grace Farrell, Annie Warbucks

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Mark Broussard as Zsa-Zsa, La Cage aux Folles

BEST SUPPORTING ACTRESS: Julie Zebley as Commissioner Harriet Doyle, Annie Warbucks

BEST SUPPORTING ACTOR: Brian Harrell as Drake, Annie Warbucks

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Anita Fields-Gold and Carolyn Boudreaux, Costumes, La Cage aux Folles

2007-2008

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Deanna Kolde

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Robert Marcantel

BEST SUPPORTING ACTRESS: Sarah Parks Plauche

BEST SUPPORTING ACTOR: Keith Appling

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Walt Kiser

2006-2007

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Sarah Parks Plauche

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Matt Tonkovich

BEST SUPPORTING ACTRESS: Barbara Milford

BEST SUPPORTING ACTOR: Matt Tonkovich

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Jay Morris

2005-2006

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Donna Cespiva

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Walt Kiser

BEST SUPPORTING ACTRESS: Catherine Norman

BEST SUPPORTING ACTOR: Matt Tonkovich

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Walt Kiser and Matt Tonkovich

2004-2005

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Donna Cespiva

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Michael Ieyoub

BEST SUPPORTING ACTRESS: Suzanne Germany

BEST SUPPORTING ACTOR: Daniel Ieyoub

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Don Chance and Matt Tonkovich

2003-2004

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Heather Ieyoub and Cathy Kurth

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Travis Young

BEST SUPPORTING ACTRESS: Judy Washington

BEST SUPPORTING ACTOR: Robert Marcantel

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Seth Hopkins

2002-2003

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Ada Shearman

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Kent Gravelle

BEST SUPPORTING ACTRESS: Sara Green

BEST SUPPORTING ACTOR: Robert Marcantel and Jessie Thibodeaux

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Anjo Elsbury

2001-2002

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Andria McCann

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Lee "Speaker" Ayers

BEST SUPPORTING ACTRESS: Deanna Kolde

BEST SUPPORTING ACTOR: Travis Young

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Carolyn Boudreaux and Kandy Moreno

2000-2001

BEST ACTRESS IN A LEAD ROLE: Allison Usher

BEST ACTOR IN A LEAD ROLE: Patrick van Zile

BEST SUPPORTING ACTRESS: Pam Lemoine and Linda McBride

BEST SUPPORTING ACTOR: Dwight Freeman

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT: Regenia Godfrey and Kandy Moreno

*Additional Listings Coming Soon!